Az EYBL debreceni selejtezőjének nyitónapján a macedón KK Feniksel találkozott a DKA-DSI kadett csapata. Délszláv ellenfelünk egymást követő két évben nyerte meg hazája bajnokságát, s a válogatottba is három játékost delegálnak.

Nagyszerűen kezdték a mérkőzést Ráthonyi Tamás tanítványai, harcos védekezésükkel már az elejétől kezdve ellensúlyozni tudták a vendég csapat fizikai fölényét. Nagyszerű csapatjátékkal hamar megléptek ellenfelüktől a hajdúságiak, s az első negyed végére tizenkét pontos előnyt építettek ki.

A második játékrész Gáspár Mátyás betörésével kezdődött, ám a közelire egy 7-0-s rohanással válaszolt az ellenfél, szorossá téve ezzel a találkozót. Kisebb hullámvölgybe került ekkor a debreceni alakulat, ám Vezendi hátraesős középtávolijával gondoskodott az előny megtartásáról. A színvonalasan játszó Feniks négy pontra csökkenthette volna a differenciát a nagyszünetre, ám az egész mérkőzésen kiemelkedő teljesítményt nyújtó Csomor Péter utolsó másodperces triplájával 36-29 mutatott az eredményjelző.

A fordulás után felváltva estek a kosarak, de a debreceni játékosok minden lecsorgó labdára hamarabb értek oda, s küzdeni akarásuk szép lassan az eredményen is meglátszott. Csomor fél percen belül szerzett hét pontot, majd Sólyom Bence hárompontosa után a vendégek edzője tizenöt pontos hátrányban kénytelen volt időt kérni. A macedón alakulat taktikus játékkal egy utolsó rohamot indított a felzárkózás érdekében, rendre kihasználták magasságbeli fölényüket a gyűrű alatt, ám Tóth Bence távoli kosarainak köszönhetően megmaradt a kétszámjegyű különbség.

Az utolsó játékrészre sem fáradtak el a csapatok, hatalmas iram jellemezte a találkozót, a debreceni kosarakra mindig érkezett válasz. Már csak öt perc volt hátra a találkozóból, amikor a Csomor-Tóth páros eredményes játékának köszönhetően húsz pont fölé nőtt a különbség. Az utolsó percekben az addig kevesebb lehetőséget kapó játékosok is bizonyíthattak, s végül óriási meglepetésre 23 pontos debreceni siker született.

Debreceni Kosárlabda Akadémia-DSI – KK Feniks 2010 (macedón)

89-66 (23-11; 13-18; 23-16; 30-21)

DKA-DSI: Gáspár 5, Vezendi 13, Virágh 2, Sólyom 8/6, Csomor 29/12, Balázs -, Tóth 22/6, Gyarmati 2, Balázsi 3, Pór-, Valner –

edzők: Ráthonyi Tamás, Kádár Tamás

Ráthonyi Tamás: Egy színvonalas kosárlabdát játszó, és nagyon jó szerkezetű csapatot sikerült ma legyőznünk. Felállt védelem ellen is jól játszottunk, de sokat elárul az is, hogy a jóval magasabb és erősebb ellenfelünk ellen meg tudtuk nyerni a lepattanó harcot. Taktikusan, csapatként játszottunk, mindenki hozzátette a magáét a sikerhez.