A Debreceni Kosárlabda Akadémia-DSI U-15-ös csapata Sopronban az EYBL nemzetközi tornán szerepelt, melyről Kovács Balázs vezetőedző készített összefoglalót.

BK Lokomotiva Sered (SVK) – Debreceni KA-DSI    66 – 52 (14-16, 18-14, 16-13, 18-9)

DKA-DSI: Jurák Botond, Farkas Csanád 3, Turcsik Ágoston 2, Kanyári Bence 4, Balázsi Soma 23 Cserék: Csikai András 12, Kanyári Dániel 6/6, Kanyári Kristóf 2, Fritsch Gergő, Magari Botond, Nagy Marcell

Edzők: Kovács Balázs, Boldizsár Ferenc

Egy jó kosárlabdát játszó szlovák csapattal játszottunk, akik frissebbek és pontosabbak voltak nálunk. Komoly problémát jelentett, hogy Jurák Boti és Kanyári Dani a két irányítónk betegség és sérülés miatt összesen 15 percet tudtak pályán tölteni. Ez nem volt jó hatással a támadójátékunkra. Ami pozitív volt, hogy nagyon sok labdát juttattunk be a magas embereinkhez, akik éltek is vele. Soma 23 pontig, 12 lepattanóig és 26 IBM-ig, még Andris 12 pontig, 8 lepattanóig és 15 IBM-ig jutott. Ők ketten húzták a csapat szekerét. Mivel a meccs napján utaztunk és egy jó ellenféllel játszottunk, kezdetnek megfelelő volt. Ebből is sokat tanultunk.

Debreceni KA-DSI – Budaörsi DSE-Graphax    59 – 58 (9-19, 24-11, 8-12, 18-16)

DKA-DSI: Kanyári Dániel 6/3, Farkas Csanád 4, Turcsik Ágoston 9/3, Balázsi Soma 10, Csikai András 10 Cserék: Kanyári Bence 6/3, Jurák Botond 6/3, Kanyári Kristóf, Fritsch Gergő 2, Magari Botond 6, Nagy Marcell

A mérkőzés nem kezdődött jól. Nem ízlett nekünk ellenfelünk agresszív letámadása. Kellett egy negyed még stabilizáltuk magunkat. A gyűrű alatt ismét domináltunk, ami nagyon fontos volt. Soma és Andris a pontokat és a lepattanókat is szorgalmasan gyűjtötte. A második félidő elején sikerült meglépnünk 8-9 ponttal, ekkor viszont az ellenfél zónája fogott meg minket. A negyedik negyedet az ellenfél kezdte előnnyel és a végjátékba is hátránnyal mentünk be. Mégis horrorisztikus csatában kiharcoltuk a győzelmet. 28 másodperccel a vége előtt még 54-58-t mutatott az eredményjelző tábla. Ekkor jöttek Kanyári Dani pillanatai. Először egy kiharcolt fault után értékesített két büntetőt, majd 4 másodperccel a mérkőzés vége előtt kb. 8 méter távolságból bevágta a 3 pontost, így 59-58-ra sikerült diadalmaskodnunk egy nagyon színvonalas mérkőzésen. Folyamatosan javuló teljesítmények voltak, amelyek kellettek a sikerhez. A két Boti és Ágoston javuló támadó játéka, Andris és Soma gyűrű alatti játéka és Kanyári Dani extra fél perce egy hatalmas győzelemhez segített minket. Gratulálok!

Soproni Sportiskola – Debreceni KA-DSI    61 – 64 (8-13, 17-17, 18-22, 18-12)

DKA-DSI: Kanyári Dániel 8/6, Farkas Csanád 2, Turcsik Ágoston 14/3, Balázsi Soma 8, Csikai András 2 Cserék: Kanyári Bence 11/3, Jurák Botond 5, Kanyári Kristóf, Fritsch Gergő 12, Magari Botond 2, Nagy Marcell

Tudtuk, hogy nehéz mérkőzésre számíthattunk, és így is lett. A hazaiak mindent elkövettek, hogy megszerezzék első győzelmüket. Nagyon jó dobóformát mutattak, 40 %-kal dobták a hármast, nálunk pedig 1-2 játékoson érződött, ma már volt egy mérkőzésünk. Az eddigi mérkőzésre jellemző palánk alatti dominanciánkat kicsit megtörte, hogy érthetetlen ítéletek után Soma a kipontozódás sorsára jutott, de szerencsére volt aki pótolta. Fritsch Gergő lépett elő, aki először egy negyed végi utolsó másodperces fél pályás hárompontossal jelezte, hogy ez az ő mérkőzése lesz, majd 12 pontig és 5 lepattanóig jutott. Kulcs momentum volt, hogy az előző mérkőzések rengeteg eladott labdáit, most 11-re tudtuk csökkenteni és az ellenfél zónája ellen is mindig utat találtunk a gyűrűbe. Jurák Boti egyre jobban magára talált, 5 pont, 3 assziszt és nagyon jó védekezést hozott, a Kanyári testvérek közül Bence 11, Dani 8 pontig jutott és Ágoston újra 10 pont fölött tudott dobni. Igazi csapatsiker volt, a játékosaim egymást segítették ki a pályán és a pályán kívül is, és végig higgadtak és fegyelmezettek tudtunk maradni. 10 órán belül a második szoros végjátékot sikerült megnyernünk, ami külön öröm volt a számomra.

Debreceni KA-DSI – USK Prague (CZ)   68 – 63 (12-16, 22-15, 14-11, 20-21)

DKA-DSI: Kanyári Dániel 7/3, Farkas Csanád, Turcsik Ágoston 24, Balázsi Soma 20, Csikai András 5 Cserék: Kanyári Bence 5, Jurák Botond 3, Nagy Marcell 4, Kanyári Kristóf, Fritsch Gergő, Magari Botond.

Egy nagyon jó szerkezetű csapattal találkoztunk, amely teli volt magas atletikus és gyors játékossal. Az elején nehezen is vettük fel a tempót. A Turcsik-Balázsi duó nagyon jól játszott, de az egész csapat nagyon agresszíven és jól támadta a gyűrűt. 28 faultot és 39 büntetőt sikerült kiharcolnunk. A második félidő elején szép lassan léptünk el, de az eladott labdákból kicsit magunkra húztuk az ellenfelet. Olyannyira, hogy a negyedik negyed elején a vezetést is átvették. Időkérést követően azonban Jurák Boti és Marci kosaraival újra magunkhoz ragadtuk a vezetést. A 39. percben 63-62-es cseh vezetésnél összekaptuk a védekezést és az utolsó két percet 6-0-ra megnyerve begyűjtöttük negyedik győzelmünket is a sorozatban. Bence és Dani most is fontos kosarakat szereztek, még Andris és Fritsch a palánk alatti területen dolgoztak sokat a győzelemért. Boldizsár Feri kollégámmal tudtuk, hogy „Egy Nüansz fog dönteni”, és így is lett.

Összegzés: Köszönjük a Soproni Sportiskola nagyon színvonalas és kiváló rendezését. Mindent elkövettek, hogy a csapatok méltó körülmények között küzdjenek meg egymással. Ismét köszönet és elismerés jár Gulyás László kollégámnak, aki három nagyon jól felkészült, jó mentalitású és nagyon tehetséges kosárlabdázót adott a kezünkbe és természetesen maguknak a szerencsi fiúknak, akik ebben a nemzetközi sorozatban erősítették csapatunkat, és valóban komoly erősítést jelentettek. Nagyon hasznos tagjai voltak a csapatnak és úgy gondolom igazi csapattá értünk, egységesen jól kosárlabdáztunk és közösen megmutattuk Kelet-Magyarország erejét.

A soproni tornán is 4 kiváló mérkőzést játszottunk. Ahogy haladtunk előre a mérkőzéseken egyre jobb egyéni és csapatteljesítményt nyújtottunk és kivívtuk az ellenfelek elismerését. Látszott, hogy sokat léptünk előre az egy hónappal ezelőtti tornához képest is. A védekezésünk sokkal stabilabb lett, támadásban pedig a 2:2-ket nagyon jól alkalmaztuk, jól kerestük a háromszögeket és rengeteg labdát sikerült bejuttatnunk a gyűrű alá.

Ezen a tornán is minden csapatból különdíjat kapott a csapat legjobb játékosa. Ezen a tornán több nagyon jó teljesítmény is volt. Balázsi Soma ismét nagyon jó teljesítményt nyújtott, 15 pont felett átlagolt, uralta a gyűrű alatti területet és a támadásépítésből, a letámadás elleni labdafelhozatalból is kivette a részét. Az első két mérkőzésen Csikai Andris hozott átlagon felülit, ekkor rendre 10 pont felett dobott és 10 körüli lepattanót kapott le és a csapat egyik vezére volt. A legjobbnak járó elismerést végül Turcsik Ágoston kapta, aki mérkőzésről mérkőzésre lépett előre, hatalmas mezőnymunkát végzett, és az utolsó két mérkőzésen kiemelkedőt nyújtott. A Prága elleni mérkőzésen 24 pontig, 5 lepattanóig és 10 kiharcolt faultig jutott.

Kanyári Dani kisebb sérüléssel bajlódva játszott a tornán, így időben kevesebbet töltött a pályán, de annál hasznosabb. Legjobbkor dobta pontjai, a Budaörs ellen győztes kosarat és jó passzaival szolgálta ki társait és irányította a csapatot. Jurák Botond betegséggel küszködött az egész tornán, de tudta vállalni a játékot. Nagyon magabiztos volt, hatalmasat védekezett, és Danival ketten jól megoldották az irányító posztot. Farkas Csanád nagyon stabil egyenletes teljesítményt nyújtott. Ezen a tornán nem a pontjai, hanem a védekezése, az önfeláldozása a szerzett labdái voltak a csapat számára nagyon fontosak.

Ezen a tornán is igazi csapatként játszottunk és minden mérkőzésen volt valaki, aki pluszt tudott nyújtani. A Sopron ellen Fritsch Gergő utolsó másodperces fél pályás hármasa és 12 pontja volt a kulcs, de a Budaörs elleni végjátékban ő volt az aki az ellenfél utolsó támadását hatástalanította és az egész tornán nagyon hasznosan védekezett. Kanyári Bence is a Sopron ellen tudott kiemelkedőt nyújtani (11/3), de minden mérkőzésen fontos pontokat szerzett és jól lepattanózott. Magari Botond a Budaörs ellen hozott átlagon felülit védekezésben, jó lepattanózással és nagyon fontos kosaraival, de a többi mérkőzésen is megbízhatóan és jól játszott. Nagy Marci is jó védőmunkával segítette a csapatot, támadásban ő volt az aki nagyon jól indult, a Prága ellen voltak fontos kosarai, amik nagyon fontosak voltak a győzelemhez. Kanyári Kristóf is sokat lépett előre, sokkal hasznosabban játszott, védekezésben is megbízható volt, támadásban volt kevesebb lehetősége.

Összességében nagyon jó teljesítményt nyújtottunk. Ami nagyon pozitív, hogy a két tornán minden olyan mérkőzést megnyertünk, amely szoros végjátékban dőlt el. Két alkalommal a pár pontos előnyünket sikerült megőriznünk, még két esetben az utolsó 0,5-1,5 percben sikerült fordítani -4 és -2 pontos hátrányból, ami azt jelzi, hogy mind fizikálisan, mind pszichésen is erősek voltunk és jól bírtuk a sorozatterhelést. A statisztikai mutatókban is megmutatkozik, hogy a jó csapatban jó egyéni teljesítmények is voltak. A dobott pontok átlagának rangsorában Soma 8. (15 pont), Ágoston a 11. (13 pont) helyen végzett. A második tornán betegsége miatt kevesebbet játszó Jurák Botond 2 asszisztot átlagolt és ezzel 12. lett a rangsorban. Mindhárman nagyon jó teljesítményt nyújtottak és posztjukon a legjobbak között voltak a 9 csapat több, mint 100 játékosa közül. Balázsi Soma lepattanózásban az 5. (9,38 lepattanó), IBM-ben a 9. (14,38) helyen zárt.

Köszönjük az Akadémiának a lehetőséget, hogy egy ilyen rangos sorozatban vehettünk részt és rengeteget fejlődtünk. Bízom benne, hogy lesz még folytatása és gratulálok minden játékosomnak a teljesítményéhez és ahhoz, hogy igazi csapattá érve nagyon egységesen kosárlabdáztunk. Négy győzelemmel és négy vereséggel úgy gondolom, hogy egy nagyon sikeres szereplést zártunk. Nagyon büszke vagyok a játékosaimra. Gratulálok!